Niezapomniane wrażenia, wspaniała atmosfera, niekonwencjonalne pomysły, programy dla dorosłych i dzieci! Wioska indiańska to specyficzny pokaz, któremu towarzyszy wiele atrakcji: występy, zabawy, pogadanki, rękodzieło… Wielkie zainteresowanie budzi już sam wygląd miejsca i własnoręcznie wykonanych strojów, wzorowanych na oryginalnych ubraniach Indian północnoamerykańskich.
Kolejność atrakcji:
1. Rozstawienie indiańskiego namiotu tipi z wyposażeniem.
2. Prezentacja pieśni i tańców indiańskich. Pokaz ten obejmuje 7 tańców przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki.
3. Pokazy oraz konkursy sportów, czy zabaw sprawnościowych (walka na równoważni, połów ryb).
4. Konkurs strzelania z łuku.
Przykładowe gry i zabawy:
1. Jaszczurki.
W dawnych czasach indiańskie dzieci nie posiadały kolorowych zabawek. Miały jednak wielką wyobraźnię i potrafiły w kawałku patyczka dostrzec zwinne zwierzęta. Zabawa polega na nawijaniu na patyk „jaszczurek” wykonanych ze skóry.
2. Podwójna piłka.
Stara indiańska gra zespołowa. Używa się do niej kijków wykonanych z leszczyny, o długości 1 metra. Dwiema kulami (wykonanymi ze skóry, o średnicy ok. 10 cm) połączonymi ze sobą rzemieniem należy trafić do bramki przeciwnika przy użyciu jedynie kija. Na boisku stoją 2 bramki o długości 50 cm i wysokości 30 cm. Ilość uczestników ograniczona wielkością boiska.
3. Strzelanie z łuku.
Zajęcie to nieodzownie kojarzy się z Indianami. Dodatkową atrakcję stanowi tarcza z namalowanym bizonem, do którego każdy może spróbować trafić.
4. Kręciołki.
Wesoła atrakcja rozwijająca poczucie równowagi. Do ziemi wbijane są 2 paliki o wysokości 50 cm. Dwóch uczestników podchodzi i przykłada do nich czoło. Osoby zaczynają się obracać wokół palika 10 razy. Następnie podnoszą się i muszą dobiec do stojącego kilkanaście metrów dalej punktu. Ta zabawa przyciąga zarówno młodszych, jak i dorosłych uczestników imprezy.
5. Narty.
Rozrywka zespołowa. Narty stanowią deski z przymocowanymi uchwytami na nogi. Każda ma 3 uchwyty, a więc ekipy są 3-osobowe. Uczestnicy ustawiają się za sobą i wkładają stopy w wyznaczone miejsca. W tej konfiguracji muszą przebiec kilkanaście metrów, okrążyć wbity palik i wrócić.
6. Równoważnia Szoszonów.
Zajęcie ćwiczące równowagę. Naprzeciw siebie staje dwóch uczestników. 20 cm nad ziemią ustawiana jest specjalna tyczka. Osoby biorące udział otrzymują kije, którymi mogą pomóc sobie utrzymać równowagę. Zadaniem jest zrzucenie przeciwnika z tyczki. Wolno uderzać tylko w kij rywala.
7. Rzut podwójna piłką do celu.
8. Połów indiańskich ryb.
9. Nauka rozstawiania indiańskiego namiotu tipi.
Podczas tego pokazu omawiane są poszczególne czynności wykonywane przy rozkładaniu tipi. Przedstawione zostaną różnice pomiędzy domami Indian – ich nazwami oraz konstrukcją, jak również pojawi się opowieść o zasadach panujących wewnątrz namiotu.
Tańce:
1. „Grand Entry”.
„Wielkie wejście”. Polega ono, zgodnie z kulturą indiańską, na wejściu i zaprezentowaniu siebie jako tancerza. Przewodzi lider niosący Staff – symbol honoru narodów indiańskich.
2. Tradycyjny (mężczyzn).
Mężczyźni chwalą się swoją odwagą, jak również siłą.
3. Tradycyjny (kobiet).
Obrazuje różnice pomiędzy tańcem męskim oraz żeńskim.
4. „Sneak up”.
Męski taniec zwiadowców. Myśliwi i wojownicy skradali się, wypatrując wroga lub zwierzyny. Artyści naśladują te ruchy.
5. „Crow hop”.
Indianie zauważyli, że kruk pięknie wygląda w locie, ale na ziemi, gdy skacze, wygląda dość zabawnie. Kroki wzorowane na „chodzie” kruka są podstawą tego tańca.
6. „Round Dance”.
Wspólny taniec w parach. Przypomina on trochę naszego poloneza, jednak dowolność figur jest o wiele bogatsza. Wszystko zależy od prowadzącego. Do zabawy podrywana jest publiczność. Nowo zwerbowane osoby mają za zadanie wciągnąć innych do pląsów.
7. Taniec ze strojami.
Podczas niego prezentowany jest ubiór różnych plemion (Lakota, Crow, Apaczów), stroje kobiece, a także współczesne ubrania indiańskie. Wszystkiemu towarzyszy odpowiedni komentarz.
Prezentacja strojów:
Po skończonym tańcu rozpoczyna się animacja. Zazwyczaj wszyscy są zmęczeni i chcą ochłonąć, dlatego proponowane jest użycie „śmigieł deszczowych”, które niegdyś miały na celu sprowadzić opady. Najpierw odbywa się nauka działania, a później kilku wybranych ma możliwość poprowadzenia zabawy.
Możliwe są również pogadanki:
1. Historia.
2. Burzenie mitów.
3. Współczesna sytuacja Indian.
4. Polityczna sytuacja Indian.
5. Ruch indiański w Europie.
6. Legendy indiańskie.
7. Wyjaśnienie symboli Indian Ameryki Północnej.
8. Zwyczaje (nadawanie imion, dojrzewanie, śluby, życie, śmierć).
zadzwoń: 604 349 905; 728 801 721 lub napisz: biuro@agencjaluxart.com