Zespół znany i lubiany, wykonujący muzykę będącą połączeniem folku, popu i rocka. Wielokrotnie nagradzany w prestiżowych konkursach, takich jak Fryderyki czy SuperJedynki. Grupa ma na koncie kilka „Platynowych Płyt”. Największe przeboje to: „Czerwone korale”, „Gdzie ten, który powie mi” oraz „W kinie, w Lublinie – kochaj mnie”.
BRAThANKI założył pod koniec 1998 roku Janusz Mus – akordeonista i puzonista, który do wspólnego grania zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków współpracujących z czołowymi artystami polskiej estrady: Piotra Królika – perkusistę, Grzegorza Piętaka – gitarzystę basowego, Stefana Błaszczyńskiego – flecistę, Jacka Królika – gitarzystę, Adama Prucnala – skrzypka i klawiszowca oraz wokalistkę – Hanię Howaniec, którą w niedługim czasie zastąpiła Halinka Mlynkowa. W takim składzie w 2000 roku zespół podpisał kontrakt na 3 płyty z SONY MUSIC POLSKA i rozpoczął profesjonalną działalność koncertową.
Pierwsza płyta zespołu, „Ano!”, okazała się największym wydarzeniem muzycznym 2000 roku, jej sprzedaż przekroczyła 300 tysięcy egzemplarzy i uzyskała miano Multiplatyny. Drugi album zespołu, „Patataj”, niemalże natychmiast osiągnął status „Złotej Płyty”. W ciągu niespełna dwóch tygodni od daty premiery sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Piosenki zespołu takie jak: „Czerwone korale”, „Gdzie ten który powie mi”, „Siebie dam po ślubie”, „W kinie w Lublinie kochaj mnie”, czy piosenka „Za wielkim morzem ty” do tekstów Zbyszka Książka, stały się przebojami i były chętnie śpiewane od Bałtyku po Tatry.
Singiel „W kinie w Lublinie – kochaj mnie” znalazł się w gronie 12 piosenek nominowanych w konkursie „Premiery, Opole 2000” i otrzymał nagrodę Jury. Teledysk do utworu „Gdzie ten, który powie mi” otrzymał nagrodę „SuperJedynkę”. Jednym z ważniejszych wydarzeń dla zespołu Brathanki okazała się Gala „Fryderyki 2001”, podczas której grupa otrzymała zasłużoną statuetkę Fryderyka w kategorii „muzyka tradycji i źródeł”.
Po odejściu Halinki Mlynkowej z zespołu, w czerwcu 2003 roku w zespole śpiewać zaczęły dwie nowe wokalistki: Anna Mikoś i Magdalena Rzemek. Na płycie „Galoop”, która ukazała się w listopadzie 2003 roku, zespół zaprezentował wybuchowe połączenie muzyki rockowej z elementami folkloru różnych grup etnicznych.
Zespół w swojej karierze zagrał kilkaset koncertów w kraju i za granicą. Odwiedził m.in. takie kraje jak: USA, Kanada, Hiszpania, Czechy, Belgia, Węgry, Niemcy, Liban czy Szwecja. Brał liczny udział w wielu ważnych festiwalach i programach TV.
W 2005 roku nową wokalistką została Ola Chodak. W 2006 roku zespół zakwalifikował się do finału polskich eliminacji do konkursu Eurowizji z piosenką „W nas ciepło wiosen”. Rok później na rynku ukazały się 2 płyty z największymi przebojami zespołu – „Moja Kolekcja” (nakładem Warner Music Polska) oraz „Gwiazdy XX Wieku” (nakładem Sony BMG). W 2009 roku nową wokalistką Bratanków została Agnieszka Dyk. Wspólnie nagrali i wydali trzy albumy studyjne: „Brathanki grają Skaldów” (2011 rok), „Brathanki – Kolędy” (2012 rok) i „moMtyle” (2014 rok). W styczniu 2018 roku zaprezentowali singiel „W niedzielę”, z którym bez powodzenia zgłosili się do krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji.
BRAThANKI Świątecznie
Na okres świąteczny BRAThANKI przygotowały specjalny repertuar z najpopularniejszymi kolędami we własnych aranżacjach. Podczas koncertu muzycy wykonują również swoje największe przeboje, piosenki świąteczne („Jest taki dzień”), a także piosenki Skaldów (m.in. „Na wirsycku”, „Z kopyta kulig rwie”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”).
Zobacz także: Halina Mlynkova.
zadzwoń: 604 349 905; 728 801 721 lub napisz: biuro@agencjaluxart.com