Grupa Tryzna to Stowarzyszenie Rekonstruktorów z siedzibą w Szczecinie. Zajmuje się ono eksploracją i prezentacją muzyki średniowiecznej z Europy Zachodniej i Północnej. Działa w wielu różnorakich projektach, wszystkie z nich są jednak tematycznie związane ze średniowieczem. Są to m.in. badania średniowiecznej ikonografii i manuskryptów w poszukiwaniu zabytków muzycznych, rekonstrukcje instrumentów oraz prezentacja muzyki na żywo w strojach i na replikach instrumentów z epoki. Zdobytą już wiedzą artyści dzielą się podczas festiwali oraz wykładów, głównie poprzez pracę warsztatową z dziećmi, w czasie której uczestnicy sami mogą zbudować średniowieczny instrument.
Ich głównym polem zainteresowań jest prezentacja muzyki na scenie. Podczas koncertów ściśle przestrzegają, by odbywały się one na replikach instrumentów i w strojach z epoki, często serwują też publiczności występy w maskach mitycznych postaci tak, by publiczność w pełni mogła poczuć magię muzyki.
Tryzna przeprowadza też warsztaty budowy instrumentów, czyli wykonywanie prostych instrumentów dętych z drewna, kości, czy rogu. Typowy czas trwania zabawy to 2 godziny. Uczestnicy uczą się, jakich narzędzi należy użyć, by samodzielnie wykonać instrument. Następny etap jest praktyczny – każdy przystępuje do pracy nad swoim dziełem. Używane są jedynie najprostsze narzędzia, aby wszyscy mogli powtórzyć zabawę we własnym domu. Co ważniejsze, w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, przyrządy użyte do budowy instrumentu nie są ostre.
Grupa Tryzna jest zaangażowana w Ruch Odtwórców Historii i prezentację Materialnej Kultury Średniowiecznej. W swoim obozie historycznym prezentuje różnorakie aspekty życia średniowiecznego, również gotowanie i rozrywkę. W czasie festiwali ich zawsze otwarty dla zwiedzających obóz jest miejscem przeprowadzania warsztatów oraz wystaw.
Tryzna występuje wewnątrz zamków i kościołów, prezentując brzmienia średniowieczne w najbardziej autentycznym wydaniu, pośród historycznych budowli, aby w pełni oddać klimat i atmosferę. Nie jest używana żadna elektronika, aby uzyskać prawdziwy, bogaty, w pełni akustyczny dźwięk odbijający się echem od murów.
Tryzna współpracuje z grupami tańczącymi oraz uczącymi tańca, nie tylko średniowiecznego, ale też orientalnego. Zwyczajowo ten rodzaj warsztatów przeprowadzany jest podczas imprez otwartych i nie wymaga od uczestników żadnego pierwotnego doświadczenia. Kurs zaczyna się najczęściej od prezentacji prostego tańca w kole, zależnie od ilości osób. Całość odbywa się z muzyką na żywo, którą dostosowuje się do tempa nauki tancerzy.
Tryzna uczy także gry na dudach, lirach, cytarach, fletach i wielu innych instrumentach podczas zabaw muzycznych dla młodzieży i dorosłych. Dzięki grupie szybko poznacie Państwo tajniki średniowiecznego repertuaru, jak i teorii muzyki oraz bogatego instrumentarium.
Dla szkół i muzeów artyści proponują serię wykładów aktywnych z cyklu „Żywa Historia – Muzyka”. Celem jest prezentacja różnych aspektów kultury średniowiecznej, wyposażenia muzycznego, jak również repertuaru. Wykłady odbywają się wraz z artefaktami i replikami instrumentów, tak więc uczestnicy mogą nie tylko usłyszeć, ale również dotknąć i spróbować sami zagrać średniowieczne melodie.
Grupa Tryzna to jednak nie tylko muzyka (możliwa do wykonywania wraz z innymi podobnymi zespołami, dla zwiększenia atrakcyjności), ale również odtwórstwo historyczne i prezentacja średniowiecznego życia artystycznego. By w pełni doświadczyć kultury dawnej, formacja współpracuje z najlepszymi artystami z Europy – tancerzami, żonglerami, połykaczami ognia oraz szczudlarzami, którym chętnie przygrywa podczas występów.
Nowy program grupy to „Muzyka Jedwabnego Szlaku”. Łączy on muzykę średniowiecznej Europy z Bizancjum.
zadzwoń: 604 349 905; 728 801 721 lub napisz: biuro@agencjaluxart.com